Chleb szpinakowy z dynią i słonecznikiem
Chodzi za mną chleb w kolorze zielonym, nie wiem doprawdy dlaczego - może dlatego, że bardzo lubię zielony kolor, albo może dlatego, że zielone to samo zdrowie. Próbowałam już różnych tricków próbując osiagąć pożądany efekt, najczęściej dosypując do ciasta chlebowego najróżniejszą zieleninę, pietruszkę, koperek, bazylię itp. Smak oczywiście był ciekawy, ale zieloność znikała. Pomyślałam więc, że może powiedzie mi się ze szpinakiem. Pomyliłam się po raz kolejny, ale powstał przepis na kolejny, świetny chleb...
60 min
30 min
Składniki
- * 100 g (1dl) zakwasu żytniego,
- * 300 g (3 dl) wody,
- * 6 g świeżych drożdzy,
- * 200 g mąki pszennej (u mnie Manitoba)
- * 150 g mąki orkiszowej
- * 2 łyżki suszonej pietruszki
- * 4 łyżki ziaren słonecznika
- * 6 łyżek ziaren dyni
- * 200 g mrożonego szpinaku
- * 50 g otrębów owsianych
- * 6 g (1 łyżeczka) soli
Sposób przygotowania
Rozmrozić szpinak (na b. małym ogniu ok. 10-15 min). Wymieszać z wodą. Wymieszać wodę szpinakową i dodać drożdże, które maja się rozpuścić. Dodać mąkę i wszystko pozostałe i mieszać drewnianą łyżką do połączenia się wszystkich składników. Zostawić przykryte na ok. godzinę.Potem jak zwykle powtarzamy to, co dotyczy wszystkich chlebów pieczonych przeze mnie tą metodą. Powtarzam więc sposób postępowania.
Przykryć folią plastikową i zostawić na 1 godzinę lub troche więcej. Ciasto ma wyrażnie urosnąć w tym czasie. Następnie wymieszać ciasto za pomocą łyżki, mieszając od dołu do góry, uzyskując w ten sposób coś w rodzaju naprężania ciasta.Powtórzyć tę czynność dwukrotnie, co godzinę. Ciasto rośnie wyraźnie w tym czasie. Po ostatnim naprężaniu pozwolić, żeby ciasto rosło, aż się podwoi. Wyłożyć ciasto, które jest dość rzadkie, awysypaną bardzo obficie mąką, ścierkę kuchenna rozłożoną na blacie. Rozciągnąć w kształt kwadratu i poskładać formując zgrabną paczuszkę - co nie jest banalnie proste ze względu na konsystencję . Przełożyć paczuszkę ze ścierka do durszlaka i przykryć.. Ciasto ma trochę urosnąć. U mnie trwało to ok. 1 godziny. W tym czasie nagrzać piecyk do temperatury 250 stopni, wstawiając do środka żeliwny garnek z pokrywką, lub inne naczynie z pokrywką. Wyjąć nagrzany garnek z piekarnika, i przełożyć delikatnie ciasto do garnka. Przykryć i wstawić do pieca. Po 15 minutach zdjąć pokrywkę, zmniejszyć temperaturę do 230 stopni i dopiec chleb przez 20-25 minut. Wyjąć garnek i wyrzucić chleb do ostygnięcia na kratkę.
Chleb polecam, ma chrupącą skórkę, sympatyczne dziurki i ciekawy smak, nawet jeśli nie jest zielony.
I w dodatku jest taki przyjemnie wilgotny. W sprawie koloru będę dalej eksperymentować.
10 sekretnych przepisów
na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Podobne przepisy:
-
Chleb żytni jasny ze słonecznikiem
-
Zupa krem z kalafiora z grzankami z chleba razowego i z pestkami dyni
-
Chleb mieszany ze słonecznikiem i siemieniem
-
Chleb pszenno-żytni z dynią, na zakwasie
-
Chleb z ajwarem, ziołami i słonecznikiem
-
Chleb żytni ze słonecznikiem
-
Chleb orkiszowo-żytni na zakwasie, Chleb orkiszowy na miodzie
-
Pieczenie chleba - Mało nas, mało nas... do pieczenia chleba...
-
Chleb z dynią, ziarnami
-
Pełnoziarnisty chleb żytni ze słonecznikiem
-
Chleb z miodem i ziarnami słonecznika
-
Chleb orkiszowy z ziarnami słonecznika i melasą
Zaloguj się aby dodać recenzję