Poleć znajomym

Chleb na pszennym zakwasie

Jak zbierać punkty?

Autor: (3568 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Na 4 ręce

W sobotę nastawiłam zakwas, tak jak pisała Lidka, dałam łyżkę żytniego zakwasu i dokarmiałam już tylko pszenną mąką. Zakwas ruszył od razu, już po pierwszym dokarmieniu, ale nauczona doświadczeniem z żytnią cegłówką odczekałam z pierwszym pieczeniem do wczoraj (środa przyp.)...

Składniki

 • 500 g pszennego zakwasu
 • 450 g pszennej mąki
 • 50 g, czyli po odrobinie mąki owsianej i mieszanki, której używałam przy poprzednim chlebie
 • 2 łyżeczki soli
 • łyżeczka cukru
 • łyżeczka kminku
 • ok. 250 ml wody

Sposób przygotowania

 1. Powyższe pomieszałam w misce łyżką i wywaliłam na blat, do którego się natychmiast przykleiło, do moich rąk też :). Znaczy dałam za dużo wody, ale nauczona doświadczeniem wolę dolać więcej niż za mało, gorzej się wyrabia bo się cholerstwo strasznie lepi, ale stopniowe dosypywanie mąki załatwia sprawę. Natomiast wlanie za mało wody skutkuje zbyt zbitym ciastem, które trudno "rozluźnić" i w efekcie wychodzi zbity i kruszący się chleb.

 2. Wyrabiałam 5 minut, odstawiłam na 40, po których niewiele wyrosło, po czym wyrobiłam znowu przez 5 minut, jeszcze lekko podsypując mąką, ale ciasto pozostało luźne, obawiałam się nawet, że się rozleje po formie zamiast zachować kształt bochenka (nie trzeba jej niczym smarować ani wysypywać). Uformowałam bochenek składając kilkakrotnie na trzy części, włożyłam do brytfanki teflonowej i odstawiłam na ok. 3 godziny. Ciasto urosło ok. dwukrotnie.

 3. Piekarnik nagrzałam do 230 stopni, spryskałam dno wodą, chleb ponacinałam i wstawiłam, zmniejszając temperaturę do 200 stopni. Piekłam 20 minut, a po zmniejszeniu temperatury do 180 stopni jeszcze przez 25 minut. Chleb jeszcze sporo wyrósł i po raz pierwszy nie wyszedł zbity, jednak warto się pohamować z hojnym podsypywaniem mąki i pomęczyć z wyrabianiem luźnego i klejącego ciasta :)

 4. Po wyjęciu chleb spryskałam wodą i ostudziłam na kratce.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.