Poleć znajomym

Chleb mieszany bez dodatków

Jak zbierać punkty?

Autor: (3568 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Na 4 ręce

...zapytał, czy mogłabym choć do jednego chleba niczego poza kminkiem nie dodawać, tak dla odmiany, bo normalnie zawsze mi się coś sypnie... No to się poświęciłam ;)

Składniki

  • 400 g żytniego zakwasu, dokarmianego na zmianę mąką żytnią razową i zwykłą
  • 100 g mąki żytniej
  • 50 g mieszanki (tej samej co poprzednio)
  • 400 g mąki pszennej plus do podsypana przy wyrabianiu
  • garstka płatków owsianych
  • po łyżeczce soli, kminku i cukru
  • ok. 250 ml wody

Sposób przygotowania

  1. Ciasto wyrobiłam z trudem bo mi się chlupnęło za dużo wody. Ratowałam się płatkami owsianymi, które świetnie wchłaniają wodę, oraz podsypywaniem mąki bo się kleiło jak diabli. No ale jakoś się udało, ciasto nie wyszło zbite, tylko luźne, chyba takie jak trzeba, bo ładnie wyrosło. Chleb uznaliśmy za najlepszy do tej pory ;)

  2. Wyrabiałam ok. 5 minut, wyrastało godzinę, po czym wyrobiłam jeszcze przez 5 minut, zrolowałam, posypałam mąką i odstawiłam w brytfance na 4 godziny. Wyrośnięte ciasto nacięłam, wstawiłam do pieca nagrzanego do 230 stopni, po wstawieniu obniżyłam do 200 stopni, po 25 minutach obniżyłam do 180 i piekłam kolejne 20 minut. Po wyjęciu spryskałam leciutko wodą.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.